About Dragonflies


Kto sme

Sme bývalí špičkoví súkromní učitelia angličtiny. Naši študenti dosiahli výsledky, o akých sa štátnemu školskému systému ani nesníva. Výsledky, aké u nás nevídať ani na tých najlepších školách - štátnych, či súkromných.

Angličtinu sme našťastie nikdy neštudovali na slovenských školách. Ani za učiteľov sme našťastie nikdy neštudovali. Na to, čo pre našich klientov funguje a čo nie, sme prišli sami - tou najpoctivejšou empirickou skúsenosťou.

Na trhu s výučbou angličtiny je mnoho hráčov s neférovou výhodou: štátny systém platený z našich daní, nadnárodné korporácie a ich dobre platení dovozcovia, podnikatelia so “zázračnými” metódami, doučovatelia - zúfalci pracujúci za almužnu kým si vraj nájdu niečo lepšie, majitelia jazykoviek žijúci zo zdierania tých vyššie uvedených...

Od všetkých týchto ľudí k nám celé roky prúdili nespokojní zákazníci. Ľudia, ktorých odvetvie výučby angličtiny iba obralo o čas a peniaze a poskytlo im len drinu a zavádzanie.

Nemalé bolo ich prekvapenie, keď u nás zistili, že to ide aj inak. Že ich úsilie môže mať úžasné výsledky. Že učenie angličtiny môže byť radostný zážitok. Nejdeme na tomto mieste uvádzať ich nadšené výroky na našu adresu, pretože by šlo o príliš dlhý zoznam a málokto by tomu uveril.

Prišla však zmena doby. Postupne malo stále menej ľudí čas chodiť niekam na hodiny angličtiny, či sa vôbec angličtinu učiť. Do našich životov stále viac vstupoval internet, sociálne médiá a videohry…

Zároveň sme však začali stretávať stále viac ľudí, ktorí si angličtinu osvojili - a to na šokujúco dobrej úrovni - práve sledovaním filmov, videí a videohier, či čítaním kníh. Voči týmto spôsobom sme boli dovtedy skeptickí. Zrazu sme však pred sebou mali živé dôkazy. A to sme nemohli ignorovať.


O čo nám ide

Vždy nám šlo o to isté - o zákazníka, jeho výsledky a jeho spokojnosť. V našom prípade to nikdy nebolo klišé. Drvivá väčšina našej výučby bola výučbou 1:1, čo znamenalo, že sme si s našimi zákazníkmi vytvárali silný a dôverný vzťah, zväčša trvajúci celé roky.

My sme dobre vedeli, že oni nás živia a oni dobre vedeli, aké hodnoty im za to poskytujeme. Dobre sme vedeli, že ak náš zákazník nebude absolútne nadšený z toho, čo sa mu u nás dostáva, už možno nepríde. Aj preto u nás dostal to, čo bolo inde nemysliteľné.

Takéto blízke vzťahy so zákazníkom zažije asi málokto. My sme to zažívali dlhé roky a preto sa nám to stalo normou. Normou, aká je v našej krajine absolútne nevídaná. A túto normu sme preniesli aj do toho, ako fungujeme dnes. Inak si to ani nevieme predstaviť.

Odvetvie výučby angličtiny je do nitky presiaknuté nefunkčnými postupmi. Dôvody sú na to dva: Nevedomosť a profit. Desaťročia nevedomosti a profitovania na nevedomosti. Výsledok pre zákazníka je ten istý - strata času a peňazí. Proti tomu my bojujeme už desaťročia - najskôr v malých skupinách a výučbe 1:1, dnes informáciami na tejto stránke.

Nemôžeme a nechceme sa pozerať na to, ako ľudia investujú svoj čas a peniaze do vecí, ktoré im neprinášajú nič funkčné. To, že má nejaká aplikácia milióny používateľov totiž vôbec nemusí znamenať, že skutočne funguje. Fígle odvetvia výučby angličtiny sú dnes také sofistikované, že mnoho ľudí rado platí aj za to, čo v skutočnosti nefunguje.

“It's easier to fool people than it is to convince them
that they have been fooled.”
Mark Twain

Najsilnejší hráči na trhu s výučbou angličtiny majú dostatok prostriedkov na to, aby vytvárali svoju vlastnú prekrútenú realitu. Vy ich však nezaujímate - iba vaše peniaze. Podobne je to aj s rôznymi koučami a mentormi - mnohí to zrejme aj myslia dobre, ale opäť je tu otázka, či to znamená, že prinášajú niečo funkčné.

Ďalšou otázkou a samostatnou kapitolou sú potom veci, ktoré vám nikto nepovie. O ktorých sa v odvetví výučby angličtiny radšej nikdy nehovorí. Napríklad taká maličkosť, že najdôležitejší v celom procese nie sú ich kurzy, aplikácie, mentoring, ale vy.

Ani najlepšie auto na svete sa predsa nikam nedostane, ak jeho šofér nevie šoférovať, či nevie kam má ísť. Odvetviu výučby angličtiny však vaša nevedomosť vyhovuje.

Odvetviu výučby angličtiny vyhovuje, že v ňom nie sú nastavené žiadne štandardy. Auto, ktoré nefunguje, by ste vrátili a keby sa to rozkríklo, už by si ho nikto nikdy nekúpil. Tu však existujú metódy, kurzy aplikácie, ktoré nikdy nefungovali a veselo sa ide ďalej.

Naším poslaním je nielen konečne ľuďom poskytnúť naozaj funkčný, moderný a do života prirodzene integrovaný spôsob osvojovania angličtiny, ale aj informácie o tom, prečo a ako určité veci fungujú a iné nie.

Ide nám o to, aby ste dokázali rozlíšiť funkčnú vec od nefunkčnej a už sa nikdy nevenovali ničomu, čo nefunguje. Ničomu, čo vás len oberá o motiváciu, čas a peniaze.

Chceme, aby ste napredovali. Aby ste svoj čas a peniaze venovali postupom, ktoré vás bavia, hlboko obohacujú, ktoré aj skutočne prinášajú výsledky a ktoré vám v konečnom dôsledku prinesú veľa radosti a zmenia vám život.


About Dragonflies

Vážky nás fascinovali od počiatku vekov a dodnes ich považujeme za jedny z najfascinujúcejších stvorení tejto planéty. Sú tu približne 300 miliónov rokov, okrem Antarktídy žijú na všetkých kontinentoch, niektoré však aj za severným polárnym kruhom a až do neuveriteľnej výšky 3.700 m.n.m.

Druh pravekej vážky meganisoptera bol najväčším hmyzom v histórii planéty - táto vážka mala rozpätie krídel okolo 70 cm! Skúste si to predstaviť! Alebo možno radšej nie. Každopádne ani dnešné vážky nás neprestávajú fascinovať.

Vážka dokáže lietať všetkými smermi, alebo zostať zapichnutá v priestore. Jej gigantické oči jej dovoľujú všetko vidieť - má zorné pole takmer 360° vo všetkých smeroch a viac než trikrát rýchlejšie vizuálne vnímanie ako človek.

Vážka je preto jeden z najstrašnejších predátorov zvieracej ríše. Zatiaľčo levy sú úspešné asi pri dvoch z desiatich pokusov, vážke z dvadsiatich pokusov nevyjde zväčša jeden.

Usain Bolt pri svojom najrýchlejšom šprinte dosiahol takmer rýchlosť 43 km/h. Väčšie druhy vážok dokážu lietať asi o 10 km/h rýchlejšie. A dokonca vraj dokážu prekonať oceán!!! A k tomu všetkému sú také krásne! Ich trblietavé telo inšpiruje umelcov ľudského druhu už celé veky.

Čo nás však na vážkach fascinuje zo všetkého najviac sú ich životné premeny. Vážka totiž väčšinu svojho života prežije vo forme larvy. Tá žije niekoľko rokov vo vode - požierajúc larvy komárov a prakticky všetko čo sa hýbe a je od nej menšie.

A potom sa stane ten zázrak. Jedného dňa (či skôr noci) vylezie z vody po steble trávy a začne dýchať vzduch. Následne sa zakuklí. Čo nasleduje sme už všetci videli v prírodopisných filmoch, ale aj tak nás to neprestáva fascinovať. Hovoríme tomu metamorfóza. Kompletná transformácia. Stáva sa z nej akoby úplne iný tvor.

Vážka ako symbol

V mnohých tradičných kultúrach po celom svete bola vážka vždy považovaná za magického tvora. Svojimi vlastnosťami nás ohuruje odkedy si ju ľudstvo všimlo.

Niet divu, že jej dokonalosťou boli a dones sú fascinovaní najmä dokonalosťou posadnutí Japonci. V krajine vychádzajúceho slnka vážka symbolizuje znovuzrodenie, odvahu, silu a šťastie. A preto je nekonečným zdrojom inšpirácie japonskej poézie haiku.

Severoamerickí Indiáni považovali vážku za duchovného sprievodcu. Každý Indián mal svoje totemové zviera, ktoré ho sprevádzalo životom. Vážku však považovali za stvorenie, ktoré človeka privedie k tomu správnemu zvieraťu.

Takmer na celom svete však vážka symbolizuje zmenu a osobnú transformáciu. Prispôsobivosť a sebarealizáciu. Je zrejme najmocnejším symbolom premeny. Symbolom zmeny vo videní samých seba.

Magnificent Dragonflies

Náš projekt sme pomenovali a následne aj našu firmu premenovali na Magnificent Dragonflies, lebo je to silný pozitívny symbol, ktorý mimoriadne dobre sedí na to, o čo sa snažíme.

Vážka takmer celý život žila vo vode nevediac nič o tom, kým vlastne je a má sa stať. Ale potom na to prišla. A vzápätí sa zázračne zmenila na nádherného, silného, neuveriteľne schopného magického lietajúceho tvora. To je pre nás symbolom toho, čím sa staneme, ak sa dokážeme zmeniť.

A takú moc má predsa aj jazyk. Kto zahodí nezmyselné odvetvím živené presvedčenia, že nemá na to, aby si osvojil ďalší jazyk, tomu sa stane to, čo sa stalo tej vážke. Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom. Kto si osvojuje nový jazyk, stáva sa novým človekom.

Dobre sa pamätám na to, ako sa so mnou kedysi pokúsila zametať pracovníčka na frankfurtskom letisku. Na základe pohľadu do môjho pasu usúdila, že som z nejakej banánovej republiky a ona - germánsky Ubermensch - bude so mnou zametať. Pokúsila sa poslať ma na koniec rady.

Lenže vtedy som otvoril ústa a angličtinou o akej sa tejto súdružke ani nesnívalo jej kľudne ale jasne vysvetlil, že ja nikam nejdem a kým nevybaví mňa, nevybaví nikoho. A tak niekam volala, zistila si, kde je Slovensko a vzápätí sa so sklopeným zrakom ospravedlnila.

Moja znalosť angličtiny zo mňa urobila nového človeka - už som nebol Slovák, ktorého môže nejaká arogantná nemecká úradníčka len tak poslať na koniec rady. Ako som začal sám seba vnímať inak, začali ma aj iní vnímať inak. Stal som sa novým človekom.

Stal som sa človekom, ktorý vyhľadáva informácie na internete zväčša iba v angličtine. Človekom, ktorý číta odborné knihy a články v angličtine. Človekom, ktorý sebavedome a bez akýchkoľvek problémov komunikuje s ľuďmi z celého sveta. Pritom ani ja nie som človek, ktorý by si angličtinu osvojil v škole.

A potom sa to začalo diať aj našim študentom. Najmä keď prišli zo zahraničia, či začali zrazu rozumieť niečomu, čomu predtým nerozumeli - vždy sme videli ten posun. Samých seba zrazu vnímali inak. Aj im jazyk pomohol stať sa novými ľuďmi. Sebavedomými, kompetentnými, informovanými.

Preto sme Magnificent Dragonflies. Prešli sme metamorfózou a roky pomáhame ďalším ľuďom, aby sa to stalo aj im. To je náš cieľ. Aby sa ten zázrak, ktorý sa stal nám a našim študentom, stal aj ďalším. Chceme byť váš sprievodca a chceme, aby sa aj z vás stali Magnificent Dragonflies.