Your stories


Aj ty si si angličtinu osvojil bez toho, aby si sa ju učil?
Pošli nám svoj príbeh a fotografiu a získaj

Členstvo v MAGNIFICENT DRAGONFLIES’ CLUB
úplne zadarmo!


Veronika

Angličtina ma vždy bavila a aj vzhľadom na to, že sa s ňou dohovoríš skoro všade,som sa rozhodla, že jej chcem rozumieť. Samozrejme nikdy ma nebralo učenie sa poučiek a slovíčok naspamäť. A rok na jazykovke bol pre mňa horor. V škole sa takémuto systému nevyhnem, ale tak zvykla som si. Angličtinu som si najlepšie osvojila čítaním, pozeraním filmov/seriálov a písaním si s druhými ľuďmi alebo písaním si “denníka” po anglicky. Je to forma vzdelávania, ktorá ma stále baví. Samozrejme, ak som siahla po teórii, pre lepšie pochopenie problematiky, tak jediné po takej kde to bolo vysvetlené jasne a stručne. A konečne som sa naučila jednu veľmi dôležitú vec a tou je neposlovenčiňovať angličtinu. Našla som formu učenia sa, ktorá ma baví a učenie nie je pre mňa mučenie ale radosť!


Soňa

Na základnej škole som mala z anglického jazyka zlé známky. Nikdy som jej moc nerozumela a nechápala som ani to, čo po mne učiteľka chce.

Pokračovalo to asi tak do ôsmeho ročníka, kedy som našla svoju záľubu v kreslení a samozrejme začala som sledovať rôzne kanály na youtube. Tie boli ale zahraničné a veľká väčšina z nich po anglicky. Škola mi dala niečo ako základy a tým, že som aspoň čo to málo vedela som začala veľa počúvať, najprv s titulkami, a potom bez nich. Osvojila som si angličtinu vďaka týmto videám, filmom ale aj rôznym príbehom, ktoré som začala čítať. V podstate by sa dneska dalo povedať, že žijem angličtinou :) .

Škola mi dala akurát tak, priznám sa, nervy z toľkej gramatiky, slovíčok, ktoré som musela často používať v nezmyselných vetách. Ako samozrejme boli aj zaujímavé hodiny ale väčšinou to bolo stále o tom istom.

Nehovorím, že škola je zlá samozrejme poskytla mi niečo ako odrazový mostík ale ak by som sa mala sústrediť iba na hodinách v škole, dneska by som angličtinu na takej úrovni vôbec nezvládala.


Alžbeta

S angličtinou som spriaznená vlastne "od začiatku". Som jedno z tých detí odchovaných na animovaných seriáloch, ktoré bežali na stanici Cartoon Network po anglicky, pretože sa iný jazyk nedal naladiť. Dennodenným konzumom týchto rozprávok som sa postupom času naučila rozumieť tomu čo vidím, rozpoznávať frázy, vedieť rozmýšľať po anglicky. Teraz vnímam angličtinu ako svoj druhý materinský jazyk.

Znalosť angličtiny mi v mnohých ohľadoch uľahčila život. Skoro všetok mediálny obsah na internete je po anglicky, viem sa dopátrať k literárnym a iným zdrojom, ktorým preklad do slovenského jazyka mnohokrát chýba. Bola som v zahraničí, kde som nadviazala priateľské vzťahy s ľuďmi z rôznych krajín.

Určite odporúčam v tejto dobe vedieť po anglicky aspoň obstojne.