Parler and Telegram

Parler and Telegram

Aj vy sa pamätáte, čo nám hovorili, keď sa zavádzal internet? Aká vraj nastane úžasná výmena informácií. Na čo sa ale zrejme nepamätáte ani vy je, že by nám niekto povedal o všetkom tom sledovaní. To sa radšej tvárime, akoby nebolo. Lebo nevieme, čo
s ním. Niečo by sa s tým možno aj robiť dalo, ale kto má na to čas? David Icke hovorí, že práve toto je jedným zo základných pilierov silnejúcej totality - na každého z nás Google niečo vie. Lepšie povedané - takmer na každého z nás má úplne všetko.
A s neustále bujnejúcou spleťou rôznych nariadení klesá aj šanca, že ich dodržiavame a tým aj pravdepodobnosť, že veľký brat Google na nás niečo má. Základným donucovacím prostriedkom nastupujúcej totality predsa nie je obušok, ale internet. Už dnes všetci máme svoju elektronickú identitu a plány štvrtej industriálnej revolúcie jasne hovoria, že tá sa zlúči s našou fyzickou
a duševnou identitou. Hovoria tomu transhumanism. Z toho sa už nebude dať odhlásiť. A systém sociálnych kreditov sa postará
o zbytok. Už sa to vlastne začalo - nemáš test? Tak nesmieš nikam ísť. Zatiaľ to však nemajú ako kontrolovať. A to je práve ten problém.

Vráťme sa však na začiatok. K tej voľnej výmene informácií - k tej, ktorou nás na ten internet pôvodne lákali. Pretože s tou sú dnes vážne problémy. Mark Zuckerberg pred senátnou komisiou vypovedal, že oni pestujú cenzúru, lebo to vraj od nich vyžadujú ich zákazníci (od 10:40). Vraj sú to sami používatelia, kto od firmy Facebook žiada, aby im Facebook hovoril, čo si majú myslieť. Ktoré názory sú tie správne, ktoré informácie sú pravdivé etc. Najzaujímavejšie na tom paradoxne je, že môže mať pravdu. Druhou pravdou však je, že táto túžba niektorých používateľov je firmou použitá na správanie sa ku všetkým používateľom. A tak sme sa skoro z ničoho nič prehupli do situácie, kedy šíriť len jeden názor nie je len možnosťou, ale priam imperatívom technologických gigantov. Len jednu verziu reality, ktorá zhodou okolností vyhovuje tým, ktorí ju šíria. Takmer ktorékoľvek korporátne médium kdekoľvek na svete si pozrieme, vidíme vždy a jedine ten jeden správny názor na covid, na očkovanie, na alternatívne zdroje informácii... Akoby ich jedna mater mala. 

 
Našťastie však stále existujú ľudia, ktorým sa to nepáči. Ktorí chcú mať prístup aj k iným informáciam a na ich základe si vytvárať svoje vlastné názory. A tak v lete roku 2018 vznikol Parler. Alternatíva pre Twitter, ale s tým podstatným rozdielom, že Parler mala byť a bola aplikácia bez cenzúry. V priebehu pár mesiacov sa na ňom zaregistrovalo 100 000 užívateľov a počas dvoch rokoch stále pribúdali. Ako však Twitter s blížiacimi sa voľbami Trumpa stále viac cenzúroval, a nakoniec ukončil jeho účet, ľudia začali húfne prechádzať z Twitteru na Parler a ten sa začiatkom januára 2021 stal najsťahovanejšou aplikáciou na Apple App Store aj na Google Play Store. Počet jeho užívateľov dosiahol 15 miliónov a stále prudko rástol. 6. januára však davy ľudí zaplavili washingtonský Capitol. O dva dni neskôr Google a Apple stiahli aplikáciu z ich platforiem a Amazon ukončil hosťovanie serverov pre Parler.
S odôvodnením, že davy útočiace na Capitol sa vraj organizovali pomocou aplikácie Parler. Situáciu trefne popisuje Tucker Carlson z FOX news.

 
Má to však pokračovanie. Majiteľom Parleru je jasné, že dopyt po necenzúrovanej platforme, kde sa môžu šíriť aj iné názory, než je ten jediný povolený, stále existuje. A už aj našli nového poskytovateľa internetového hostingu. A tu sa vraj potvrdzujú všetky tie zvesti o ruskom zasahovaní do americkej politiky - presne tak - americká platforma slobodného prejavu si poskytovateľa internetových služieb našla v tom zlom Rusku. Takže čoho sa ešte dočkáme, je ťažké odhadnúť. Parler zatiaľ neobnovil svoje služby, ale na ich stránke som dnes našiel informáciu o tom, že sa na to chystajú.

 
Parler však našťastie nie je jediný. Kamarátka žijúca v Španielsku ma upozornila na inú sociálnu sieť, ktorá tiež umožňuje necenzúrované a kryptované vymieňanie informácii. Volá sa Telegram. Potom, čo s príchodom nového roka vošli do platnosti nové podmienky platformy WhatsApp a pre mnoho ľudí to bola posledná kvapka, sa v januári 2021 stal Telegram najsťahovanejšou aplikáciou na svete a počet jeho používateľov sa prehupol cez pol miliardy. Tak ako Parler aj Telegram je tŕňom v oku odporcov slobodného slova a zdá sa, že prežíva najmä vďaka informovanej obozretnosti jeho zakladateľov - Pavel Durov dnes so svojím tímom sídli už v treťom štáte (po Rusku a Nemecku zatiaľ zakotvil v Dubaji) a vyjadril odhodlanie vždy sa presunúť tam, kde im bude umožnené slobodne pracovať. A servery majú rozosiate na mnohých miestach sveta, aby vypnúť ich nebolo také jednoduché, ako v prípade aplikácie Parler. Preto existuje nádej, že ona sľubovaná slobodná výmena názorov a informácií bude stále mať kde prežiť a snáď sa aj dožiť toho, že používatelia všetkých platforiem budú nekompromisne požadovať namiesto cenzúry, slobodu slova.
 
 
S pozdravom
 
Branislav Boba a Magnificent Dragonflies